Your image is your brand

Piotr Trojan

aktor
1986
agent
Rafał Krus
+48 783 061 006
rafal@agencjaroleplay.pl
video

informacje

Przedział wiekowy ról: 29-36

Wykształcenie: PWSFTViT w Łodzi

Wzrost: 180 cm

Oczy: niebieskie

Języki: angielski (biegle), śląski (biegle)

filmografia

2023 – UKRYTA SIEĆ (Film fabularny)

2022 – JOHNNY (Film fabularny) - Patryk Galewski

2022 – SAMIEC ALFA (Film fabularny) – Daniel

2022 – ZIEJA (Serial fabularny) – esbek, kierowca Nysy – odc. 3.

2021 – 25 LAT NIEWINNOŚCI (Serial fabularny) – Tomasz Komenda – odc. 1-4.

2021 – CIEŃ (Serial fabularny) – „Papilon” – odc. 12.

2021 – HIACYNT (Film fabularny) – Kamil Barczyk

2021 – KOMISARZ ALEX (Serial fabularny) – Wiki Flis – odc. 199.

2021 – OJCIEC MATEUSZ (Serial fabularny) – Jerzy Borek – odc. 329.

2021 – POLOWANIE NA KARALUCHY (Spektakl telewizyjny) – On

2021 – ROJST ’97 (Serial fabularny) – Darek – odc.: 5-6.

2021 – SYNTHOL (Film fabularny – krótkometrażowy) – Eryk

2021 – WSZYSTKIE NASZE STRACHY (Film fabularny) – proboszcz Kurówka

2020 – 25 LAT NIEWINNOŚCI. SPRAWA TOMKA KOMENDY (Film fabularny) – Tomasz Komenda

2020 – ZIEJA (Film fabularny) – sbek, kierowca Nysy

zobacz pełną filmografię

biogram

BIO

Aktor, scenarzysta i reżyser. Laureat najważniejszych nagród i wyróżnień w tym m.in. nagrody filmowej Orzeł oraz nagrody Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ceniony za swoją wszechstronność oraz wyjątkową wrażliwość. Jesienią zobaczymy go w dwóch głośnych produkcjach: w filmie Johnny opowiadającym historię niezwykłej przyjaźni ks. Jana Kaczkowskiego i młodego buntownika, którego poznaje w hospicjum oraz w trzecim sezonie serialu kryminalnego Szadź.

Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej Jana Paderewskiego (klasa pianina i gitary) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na wydziale aktorskim. Swoją edukację kontynuował w Studio Prób przy Wajda School w Warszawie na kursie reżyserii. W latach 2015-2017 był wykładowcą Szkoły Aktorskiej Haliny i Juliusza Machulskich w Warszawie.

KINO
W 2020 roku zadebiutował na dużym ekranie w głównej roli w filmie 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy w reżyserii Jana Holoubka. To oparta na faktach historia młodego mężczyzny niewinnie skazanego na wieloletnie więzienie za wyjątkowo brutalną zbrodnię, której nie popełnił. Tytułowa rola to popis warsztatu aktorskiego i umiejętności Trojana, który przeprowadza widza przez kolejne etapy dramatu Tomka, od aresztowania w wieku 23 lat, po uwolnienie 18 lat później. W tej historii przeplatają się skrajnie różne emocje od paraliżującego strachu, poczucia niesprawiedliwości i zwątpienia, przez cierpienie związane z traumatycznymi doświadczeniami w więzieniu, aż po radość związaną z wyjściem na wolność. W roli Teresy Klemańskiej – matki Komendy – partneruje mu wielokrotnie nagradzana Agata Kulesza.

Film został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez widzów, jak i krytyków. Pomimo trwającej pandemii obejrzało go ponad milion osób. Jego twórcy byli także wielokrotnie nagradzani podczas najważniejszych festiwali i przeglądów. Środowisko filmowe doceniło przede wszystkim kreację Piotra Trojana, za którą otrzymał m.in. nagrodę na 45. XX FPFF w Gdyni w kategorii pierwszoplanowa rola męska, nagrodę podczas gali Polskich Nagród Filmowych „Orły” w kategorii najlepsza główna rola męska (2021 rok), czy nagrodę Jantara za główną rolę męską na festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie. Z kolei kapituła prestiżowej nagrody im. Zbyszka Cybulskiego wyróżniła go nominacją przyznawaną młodym aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością.

Kolejnym sukcesem była premiera filmu Synthol, w którym Piotr wystąpił w potrójnej roli: scenarzysty, reżysera i głównego bohatera. To historia trzydziestotrzyletniego Eryka prowadzącego wideobloga ze swoich przygotowań do startu w debiutach kulturystycznych. Pomaga mu w tym nadopiekuńcza matka Teresa (Iwona Bielska), z którą Eryką łączą wyjątkowo bliskie i skomplikowane relacje. Film został wyróżniony podczas 46. XX FPFF w Gdyni w konkursie filmów krótkometrażowych oraz zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych BNP Paribas Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. W 2021 roku widzowie mogli Piotra zobaczyć także w wielu innych nagradzanych produkcjach. W obrazie Wszystkie nasze strachy (reż. Łukasz Ronduda) wcielił się w postać księdza z małej prowincjonalnej parafii. Z kolei w dramacie Hiacynt (reż. Piotr Domalewski) zagrał postać Kamila Barczyka – chłopaka prześladowanego w ramach akcji władz PRL skierowanej przeciwko środowisku LGBT.

Jego niewątpliwym atutem jest wszechstronność, dzięki której równie dobrze odnajduje się zarówno w rolach komediowych, jak i dramatycznych. W czerwcu br. odbyła się premiera komedii dramatycznej Samiec Alfa w reżyserii Katarzyny i Igora Priwieziencew, w której grany przez Piotra bohater bierze udział w niecodziennym szkoleniu, gdzie pod wpływem charyzmatycznego coacha wraz z grupą innych mężczyzn rozpoczyna zaskakującą podróż w głąb siebie.

Z kolei na ostatniem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni po raz pierwszy na dużym ekranie został pokazany film Johnny. To oparta na prawdziwych wydarzeniach historia z życia ks. Jana Kaczkowskiego (Dawid Ogrodnik), opowiedziana z perspektywy jego podopiecznego, Patryka Galewskiego (Piotr Trojan). Za tę rolę Piotr otrzymał nagrodę w kategorii pierwszoplanowa rola męska, a także nomicjację do tegorocznych Orłów w tej samej kategorii.

TEATR
Talent aktora widzowie mogli wielokrotnie podziwiać także na deskach teatru. Ostatnim głośnym projektem, w którym wziął udział, jest Święta Kluska (2019) w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej wystawiana na scenie Komuny Warszawa i Nowego Teatru. Spektakl określany przez jego twórców mianem holy-hop-dog musicalu nie tylko zaskarbił serca widzów ale zebrał również bardzo dobre recenzje krytyków. Trojan współpracuje na co dzień z takimi teatrami jak TR Warszawa, Nowy Teatr w Warszawie oraz Komuna Warszawa. W 2016 roku występował we współczesnej adaptacji sztuki Piotruś Pan w reż. Łukasza Kosa (Nowy Teatr). Dwa lata później premierę miały dwa spektakle z jego udziałem: Strach w reż. Małgorzaty Wdowik (TR Warszawa) oraz Król Duch, przy którym ponownie pracował z Łukaszem Kosem (Teatr Polski w Warszawie).

To właśnie kreacje teatralne przyniosły mu uznanie krytyków oraz środowiska filmowego. Jest m.in. Laureatem Pierwszej Nagrody Aktorskiej na Festiwalu Szkół Teatralnych 2009. Na swoim koncie ma także Złotą maskę za debiut teatralny w spektaklu Ifigienia (2012). W 2004 roku otrzymał tytuł Talent Śląska.

SERIALE
Szerszej publiczności znany głównie z ról serialowych. Coraz częściej możemy oglądać go w produkcjach telewizyjnych przyciągających uwagę także zagranicznych krytyków. W 2019 roku po raz pierwszy partnerował Agacie Kuleszy w serialu Pułapka w reż. Łukasza Palkowskiego. Na festiwalu The Best Shorts Competition 2019 w Kaliforni Pułapkę wyróżniono w kategorii „Serial”. W dostępnym na Netflixie drugim sezonie Znaków w reżyserii Jakuba Miszczaka Trojan wciela się w postać sierżanta Sobczyka. Ten hit telewizji AXN także odbił się międzynarodowym echem. Film został zauważony na prestiżowym festiwalu Los Angeles Film Awards (LAFA), gdzie zwyciężył w kategorii „Najlepsza seria internetowa”, a podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego THE BUDDHA (TBIFF) Znaki zajęły pierwsze miejsce w kategorii „Najlepszy Serial Telewizyjny”.

W kolejnych latach widzowie mogli oglądać go w najpopularniejszych produkcjach telewizyjnych m.in. w serialu Król (reż. Jan P. Matuszyński) na podstawie powieści Szczepana Twardocha, czy w drugiej serii serialu Rojst w reżyserii Jana Holoubka. Ostatnio pojawił się w trzecim sezonie popularnego serialu Szadź. Grana przez niego postać Maćka stała się ważnym ogniwem kryminalnej układanki, którą pokochali widzowie.

W tym roku fani aktora również nie będą zawiedzeni. Aktualnie na platformie Canal+ zobaczyć można go w serialu Emigracja XD, czyli serialowej ekranizacji popularnej książki Malcolma XD o tym samym tytule.

zobacz aktora również