Przedział wiekowy ról: 29-36

Wykształcenie: PWSFTViT w Łodzi

Wzrost: 180 cm

Oczy: Niebieskie

Języki: angielski – zaawansowany

BIO
Aktor, scenarzysta i reżyser. Laureat najważniejszych nagród i wyróżnień w tym m.in. nagrody filmowej Orzeł oraz nagrody Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ceniony za swoją wszechstronność oraz wyjątkową wrażliwość. Jesienią zobaczymy go w dwóch głośnych produkcjach: w filmie Johnny opowiadającym historię niezwykłej przyjaźni ks. Jana Kaczkowskiego i młodego buntownika, którego poznaje w hospicjum oraz w trzecim sezonie serialu kryminalnego Szadź.

Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej Jana Paderewskiego (klasa pianina i gitary) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na wydziale aktorskim. Swoją edukację kontynuował w Studio Prób przy Wajda School w Warszawie na kursie reżyserii. W latach 2015-2017 był wykładowcą Szkoły Aktorskiej Haliny i Juliusza Machulskich w Warszawie.

KINO
W 2020 roku zadebiutował na dużym ekranie w głównej roli w filmie 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy w reżyserii Jana Holoubka. To oparta na faktach historia młodego mężczyzny niewinnie skazanego na wieloletnie więzienie za wyjątkowo brutalną zbrodnię, której nie popełnił. Tytułowa rola to popis warsztatu aktorskiego i umiejętności Trojana, który przeprowadza widza przez kolejne etapy dramatu Tomka, od aresztowania w wieku 23 lat, po uwolnienie 18 lat później. W tej historii przeplatają się skrajnie różne emocje od paraliżującego strachu, poczucia niesprawiedliwości i zwątpienia, przez cierpienie związane z traumatycznymi doświadczeniami w więzieniu, aż po radość związaną z wyjściem na wolność. W roli Teresy Klemańskiej – matki Komendy – partneruje mu wielokrotnie nagradzana Agata Kulesza.

Film został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez widzów, jak i krytyków. Pomimo trwającej pandemii obejrzało go ponad milion osób. Jego twórcy byli także wielokrotnie nagradzani podczas najważniejszych festiwali i przeglądów. Środowisko filmowe doceniło przede wszystkim kreację Piotra Trojana, za którą otrzymał m.in. nagrodę na 45. XX FPFF w Gdyni w kategorii pierwszoplanowa rola męska, nagrodę podczas gali Polskich Nagród Filmowych „Orły” w kategorii najlepsza główna rola męska (2021 rok), czy nagrodę Jantara za główną rolę męską na festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie. Z kolei kapituła prestiżowej nagrody im. Zbyszka Cybulskiego wyróżniła go nominacją przyznawaną młodym aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością.

Kolejnym sukcesem była premiera filmu Synthol, w którym Piotr wystąpił w potrójnej roli: scenarzysty, reżysera i głównego bohatera. To historia trzydziestotrzyletniego Eryka prowadzącego wideobloga ze swoich przygotowań do startu w debiutach kulturystycznych. Pomaga mu w tym nadopiekuńcza matka Teresa (Iwona Bielska), z którą Eryką łączą wyjątkowo bliskie i skomplikowane relacje. Film został wyróżniony podczas 46. XX FPFF w Gdyni w konkursie filmów krótkometrażowych oraz zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych BNP Paribas Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. W 2021 roku widzowie mogli Piotra zobaczyć także w wielu innych nagradzanych produkcjach. W obrazie Wszystkie nasze strachy (reż. Łukasz Ronduda) wcielił się w postać księdza z małej prowincjonalnej parafii. Z kolei w dramacie Hiacynt (reż. Piotr Domalewski) zagrał postać Kamila Barczyka – chłopaka prześladowanego w ramach akcji władz PRL skierowanej przeciwko środowisku LGBT.

Jego niewątpliwym atutem jest wszechstronność, dzięki której równie dobrze odnajduje się zarówno w rolach komediowych, jak i dramatycznych. W czerwcu br. odbyła się premiera komedii dramatycznej Samiec Alfa w reżyserii Katarzyny i Igora Priwieziencew, w której grany przez Piotra bohater bierze udział w niecodziennym szkoleniu, gdzie pod wpływem charyzmatycznego coacha wraz z grupą innych mężczyzn rozpoczyna zaskakującą podróż w głąb siebie.

Z kolei na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni po raz pierwszy na dużym ekranie zostanie pokazany Johnny. To oparta na prawdziwych wydarzeniach historia z życia ks. Jana Kaczkowskiego (Dawid Ogrodnik), opowiedziana z perspektywy jego podopiecznego, Patryka Galewskiego (Piotr Trojan). Ta wzruszająca i nierzadko zabawna produkcja uznawana jest za jednego z faworytów gdyńskiego konkursu.

TEATR
Talent aktora widzowie mogli wielokrotnie podziwiać także na deskach teatru. Ostatnim głośnym projektem, w którym wziął udział, jest Święta Kluska (2019) w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej wystawiana na scenie Komuny Warszawa i Nowego Teatru. Spektakl określany przez jego twórców mianem holy-hop-dog musicalu nie tylko zaskarbił serca widzów ale zebrał również bardzo dobre recenzje krytyków. Trojan współpracuje na co dzień z takimi teatrami jak TR Warszawa, Nowy Teatr w Warszawie oraz Komuna Warszawa. W 2016 roku występował we współczesnej adaptacji sztuki Piotruś Pan w reż. Łukasza Kosa (Nowy Teatr). Dwa lata później premierę miały dwa spektakle z jego udziałem: Strach w reż. Małgorzaty Wdowik (TR Warszawa) oraz Król Duch, przy którym ponownie pracował z Łukaszem Kosem (Teatr Polski w Warszawie).

To właśnie kreacje teatralne przyniosły mu uznanie krytyków oraz środowiska filmowego. Jest m.in. Laureatem Pierwszej Nagrody Aktorskiej na Festiwalu Szkół Teatralnych 2009. Na swoim koncie ma także Złotą maskę za debiut teatralny w spektaklu Ifigienia (2012). W 2004 roku otrzymał tytuł Talent Śląska.

SERIALE
Szerszej publiczności znany głównie z ról serialowych. Coraz częściej możemy oglądać go w produkcjach telewizyjnych przyciągających uwagę także zagranicznych krytyków. W 2019 roku po raz pierwszy partnerował Agacie Kuleszy w serialu Pułapka w reż. Łukasza Palkowskiego. Na festiwalu The Best Shorts Competition 2019 w Kaliforni Pułapkę wyróżniono w kategorii „Serial”. W dostępnym na Netflixie drugim sezonie Znaków w reżyserii Jakuba Miszczaka Trojan wciela się w postać sierżanta Sobczyka. Ten hit telewizji AXN także odbił się międzynarodowym echem. Film został zauważony na prestiżowym festiwalu Los Angeles Film Awards (LAFA), gdzie zwyciężył w kategorii „Najlepsza seria internetowa”, a podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego THE BUDDHA (TBIFF) Znaki zajęły pierwsze miejsce w kategorii „Najlepszy Serial Telewizyjny”.

W kolejnych latach widzowie mogli oglądać go w najpopularniejszych produkcjach telewizyjnych m.in. w serialu Król (reż. Jan P. Matuszyński) na podstawie powieści Szczepana Twardocha, czy w drugiej serii serialu Rojst w reżyserii Jana Holoubka.

W tym roku fani aktora również nie będą zawiedzeni. Już we wrześniu pojawi się w trzecim sezonie popularnego serialu Szadź. Grana przez niego postać Maćka będzie ważnym ogniwem kryminalnej układanki, którą pokochali widzowie.

2023 – UKRYTA SIEĆ (Film fabularny) – Obsada aktorska
2022 – JOHNNY (Film fabularny) – Obsada aktorska (Patryk Galewski)
2022 – SAMIEC ALFA (Film fabularny) – Obsada aktorska (Daniel)
2022 – ZIEJA (Serial fabularny) – Obsada aktorska (esbek, kierowca Nysy) – odc. 3.
2021 – 25 LAT NIEWINNOŚCI (Serial fabularny) – Obsada aktorska (Tomasz Komenda) – odc. 1-4.
2021 – CIEŃ (Serial fabularny) – Obsada aktorska („Papilon”) – odc. 12.
2021 – HIACYNT (Film fabularny) – Obsada aktorska (Kamil Barczyk)
2021 – KOMISARZ ALEX (Serial fabularny) – Obsada aktorska (Wiki Flis) – odc. 199.
2021 – OJCIEC MATEUSZ (Serial fabularny) – Obsada aktorska (Jerzy Borek) – odc. 329.
2021 – POLOWANIE NA KARALUCHY (Spektakl telewizyjny) – Obsada aktorska (On)
2021 – ROJST ’97 (Serial fabularny) – Obsada aktorska (Darek) – odc.: 5-6.
2021 – SYNTHOL (Film fabularny – krótkometrażowy) – Reżyseria, Scenariusz, Obsada aktorska (Eryk)
2021 – WSZYSTKIE NASZE STRACHY (Film fabularny) – Obsada aktorska (proboszcz Kurówka)
2020 – 25 LAT NIEWINNOŚCI. SPRAWA TOMKA KOMENDY (Film fabularny) – Obsada aktorska (Tomasz Komenda)
2020 – ZIEJA (Film fabularny) – Obsada aktorska (esbek, kierowca Nysy)
2019 – ECHO SERCA (Serial fabularny) – Obsada aktorska (Janusz) – odc. 4.
2019 – LOVE MACHINES (Etiuda szkolna) – Obsada aktorska (Oskar)
2019 – PROCEDER (Film fabularny) – Obsada aktorska (Vienio)
2019 – ZNAKI (Serial fabularny) – Obsada aktorska (sierżant Krzysztof Sobczyk, policjant na Posterunku Policji w Sowich Dołach) – odc.: 9, 10, 11, 13
2018 – PUŁAPKA (Serial fabularny) – Obsada aktorska (Arek, portier w domu dziecka w Borowinie) – odc. 1, 2, 3
2018 – WE WON’T HAVE OUR TIME AGAIN (Etiuda szkolna) – Obsada aktorska
2018 – WOJENNE DZIEWCZYNY (Serial fabularny) – Obsada aktorska (Kurt, kierowca Schneidera) – odc.: 25, 26.
2018 – ZNAKI (Serial fabularny) – Obsada aktorska (sierżant Krzysztof Sobczyk, policjant na Posterunku Policji w Sowich Dołach) – odc.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
2017 – POLANDJA (Film fabularny) – Obsada aktorska (zezowaty drab)
2017 – TARAPATY (Film fabularny) – Obsada aktorska („Szczapa”)
2017 – WATAHA (Serial fabularny) – Obsada aktorska (człowiek Cinka) – odc. 7.
2016 – CIEPŁO ZIMNO (Etiuda szkolna) – Obsada aktorska
2016 – KOMISARZ ALEX (Serial fabularny) – Obsada aktorska (Marcin Fabisiak) – odc. 99.
2016 – NIECH ŻYJE EMMA (Etiuda szkolna) – Obsada aktorska (Karol)
2016 – OJCIEC MATEUSZ (Serial fabularny) – Obsada aktorska (Bartek Majewski) – odc. 202.
2015 – OJCIEC MATEUSZ (Serial fabularny) – Obsada aktorska (Tadzik, pracownik Andrzeja Wolskiego) – odc. 168
2015 – PROKURATOR (Serial fabularny) – Obsada aktorska (Oliwier Brończyk) – odc. 6.
2015 – STRAŻACY (Serial fabularny) – Obsada aktorska (pracownik fabryki) – odc. 2.
2015 – TRZECIA (Etiuda szkolna) – Obsada aktorska (Wojtek)
2015 – WYJŚCIE (Etiuda szkolna) – Obsada aktorska (ochroniarz)
2014 – BRAT BRATU BRATEM (Etiuda szkolna) – Obsada aktorska (Łukasz)
2014 – KEBAB & HOROSCOPE (Film fabularny) – Obsada aktorska (syn kasjerki)
2013 – CHCE SIĘ ŻYĆ (Film fabularny) – Obsada aktorska (Marek, współlokator Mateusza w ośrodku)
2013 – NA DOBRE I NA ZŁE (Serial fabularny) – Obsada aktorska (Patryk) odc. 516.
2012 – BYK (Etiuda szkolna) – Obsada aktorska (chłopak)
2012 – MIŁOŚĆ (Film fabularny) – Obsada aktorska (Marek, kierowca prezydenta)
2011 – INSTYNKT (Serial fabularny) – Obsada aktorska (Przemek Skiba) – odc. 6.
2011 – OJCIEC MATEUSZ (Serial fabularny) – Obsada aktorska (Marcin Ankwicz) – odc. 73
2011 – OPOWIEŚCI Z CHŁODNI (Etiuda szkolna) – Obsada aktorska (Pracownik supermarketu)
2010 – HOTEL 52 (Serial fabularny) – Obsada aktorska (barman) – odc. 21
2010 – M JAK MIŁOŚĆ (Serial fabularny) – Obsada aktorska (Radek Zawadzki, syn Jana) odc.: 764, 765, 779, 781, 786.
2009 – CZAS HONORU (Serial fabularny) – Obsada aktorska – odc. 26
2009 – CZTERY (Spektakl szkolny) – Obsada aktorska (Bassini)
2009 – SIOSTRY (Serial fabularny) – Obsada aktorska (Robert Dziubas) – odc.: 5, 6, 8, 12.
2008 – KANALIE (Film fabularny – krótkometrażowy) – Obsada aktorska
2008 – ZŁOŚĆ (Etiuda szkolna) – Obsada aktorska
2007 – EPIZODY KRESOWE 1939 (Etiuda szkolna) – Obsada aktorska
2007 – ŻEBY NIE BYŁO NICZEGO (Etiuda szkolna) – Obsada aktorska
2006 – POD MLECZNYM LASEM (Spektakl szkolny) – Obsada aktorska
2005 – CZŁONEK GANGU (Etiuda szkolna) – Obsada aktorska
2004 – 2020 – PIERWSZA MIŁOŚĆ (Serial fabularny) – Obsada aktorska (Igor Zdaniecki)
2003 – 2020 – NA WSPÓLNEJ (Serial fabularny) – Obsada aktorska (Marcin)